2001–02 Copa Federación de España

Football tournament season
2001–02 Copa Federación de España
Country Spain
Teams32 (in the National stage)
ChampionsCelta Vigo B
Runners-upGavà

The 2001–02 Copa Federación de España was the ninth staging of the Copa Federación de España, a knockout competition for Spanish football clubs in Segunda División B and Tercera División.

The Regional stages began in 2001, while the national tournament took place during the 2001–02 season.

Regional tournaments

Asturias tournament

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Avilés 4 3 0 1 6 3 +3 9 Qualification to semifinals
2 Oviedo B 4 3 0 1 7 4 +3 9
3 Llanes 4 0 0 4 2 8 −6 0
Source: Royal Asturian Football Federation
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Goal difference; 4) Number of goals scored

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Lealtad 4 1 3 0 5 4 +1 6 Qualification to semifinals
2 Universidad Oviedo 4 1 3 0 5 4 +1 6
3 Navia 4 0 2 2 6 8 −2 2
Source: Royal Asturian Football Federation
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Goal difference; 4) Number of goals scored

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Sporting Gijón B 4 2 1 1 7 2 +5 7 Qualification to semifinals
2 Astur 4 2 0 2 3 7 −4 6
3 Titánico 4 1 1 2 3 4 −1 4
Source: Royal Asturian Football Federation
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Goal difference; 4) Number of goals scored

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Langreo 4 3 1 0 7 4 +3 10 Qualification to semifinals
2 San Martín 4 2 0 2 3 3 0 6
3 Siero 4 0 1 3 3 6 −3 1
Source: Royal Asturian Football Federation
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Goal difference; 4) Number of goals scored

Final bracket

 
Semi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
Avilés314
 
 
 
Lealtad12 3
 
Avilés2
 
 
 
Langreo0
 
Sporting Gijón B112
 
 
Langreo (a)10 1
 

Castile and León tournament

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification TOR BAÑ BEJ
1 Atlético Tordesillas 2 2 0 0 5 1 +4 6 Winner 2–0
2 La Bañeza 2 1 0 1 3 3 0 3 1–3
3 Béjar Industrial 2 0 0 2 0 4 −4 0 0–2
Source: FCyLF.es
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Goal difference; 4) Number of goals scored

National tournament

Round of 32

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Avilés Asturias 4–0 Asturias Marino Luanco 0–0 4–0
Celta B Galicia (Spain) 4–2 Galicia (Spain) Endesa As Pontes 3–2 1–0
Beasain Basque Country (autonomous community) 4–3 La Rioja Calahorra 2–0 2–3
Tropezón Cantabria 2–4 Cantabria Noja 1–2 1–2
Gavà Catalonia 2–2 (a) Catalonia Palamós 1–0 1–2
Teruel Aragon 3–3 (a) Aragon Huesca 2–2 1–1
Zamora Castile and León 4–4 (a) La Rioja Alfaro 4–1 0–3
Atlético Tordesillas Castile and León 0–3 Castile and León Palencia 0–1 0–2
Rayo Majadahonda Community of Madrid 7–5 Castilla–La Mancha Talavera 4–3 3–2
Tenisca Canary Islands 2–2 (a) Community of Madrid Santa Ana 2–1 0–1
Binissalem Balearic Islands 0–5 Valencian Community Castellón 0–0 0–5
Atlético Baleares Balearic Islands 2–1 Valencian Community Alzira 1–0 1–1
Granada Andalusia 2–3 Castilla–La Mancha Quintanar del Rey 1–1 1–2
Torredonjimeno Andalusia 3–1 Region of Murcia Lorca 0–0 3–1
San José Andalusia 2–2 (a) Extremadura Jerez 1–0 1–2
Marbella Andalusia 5–2 Andalusia Atlético Lucentino 3–1 2–1

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Palencia Castile and León 4–5 Galicia (Spain) Celta Vigo B 4–2 0–3
Avilés Asturias 1–4 Cantabria Noja 0–2 1–2
Beasain Basque Country (autonomous community) 3–6 La Rioja Alfaro 2–1 1–5
Huesca Aragon 0–2 Catalonia Gavà 0–2 0–0
Santa Ana Community of Madrid 1–3 Valencian Community Castellón 0–0 1–3
Atlético Baleares Balearic Islands 3–2 Community of Madrid Rayo Majadahonda 3–2 0–0
San José Andalusia 2–1 Castilla–La Mancha Quintanar del Rey 1–1 1–0
Torredonjimeno Andalusia 1–4 Andalusia Marbella 1–0 0–4

Quarter-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Celta Vigo B Galicia (Spain) 4–4 (a) La Rioja Alfaro 1–2 3–2
Noja Cantabria 1–3 Catalonia Gavà 0–0 1–3
Marbella Andalusia 2–2 (a) Valencian Community Castellón 0–0 2–2
Atlético Baleares Balearic Islands 4–3 Andalusia San José 3–3 1–0

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Atlético Baleares Balearic Islands 2–3 Galicia (Spain) Celta Vigo B 2–0 0–3
Marbella Andalusia 6–7 Catalonia Gavà 3–4 3–3

Final

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Celta Vigo B Galicia (Spain) 3–1 Catalonia Gavà 1–0 2–1

References

  • 2000–2009 Copa Federación results
  • v
  • t
  • e
2001–02 in Spanish football
Domestic leaguesDomestic cups
Club seasons
La Liga
Segunda División
  • Albacete
  • Atletico Madrid
  • Badajoz
  • Burgos
  • Córdoba
  • Eibar
  • Elche
  • Extremadura
  • Gimnàstic
  • Leganés
  • Levante
  • Jaén
  • Murcia
  • Numancia
  • Oviedo
  • Poli Ejido
  • Racing Ferrol
  • Racing de Santander
  • Recreativo
  • Salamanca
  • Sporting Gijón
  • Xerez
  • List of Summer transfers
  • List of Winter transfers